27.02.2014 11:44

На Донеччині підростають майбутні журналісти

23 лютого у Донецькому обласному палаці дитячої та юнацької творчості відбувся другий етап Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук. З цього приводу ми поговорили з головою журі секції «Журналістика» Віктором Федоровичем Вовенко.

- Як проходив другий етап цього конкурсу?

- Захист науково-дослідницьких робіт ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу проходив двадцять третього лютого, і видався надзвичайно напруженим. На цьому етапі взяли участь одинадцять школярів - членів Малої академії наук. Мені вперше довелося очолювати журі секції «Журналістика», хоча вже неодноразово брав участь у підбитті підсумків конкурсу. В журі також були: викладач кафедри журналістики Донецького національного університету Ліна Олексіївна Бахаєва та головний редактор регіональної україномовної газети «Донеччина» Ігор Олексійович Зоц.

            Перед цим, впродовж кількох днів, члени журі старанно вивчали представлені до захисту роботи учасників. Із загальної кількості були відібрані найкращі, які представили учні з восьми регіонів області.

            На мій погляд, захист продемонстрував досить високий рівень конкурсантів. Вони показали, що їх цікавить журналістикознавство, а не тільки журналістика, що вони виявляють неабиякий інтерес до науки, розуміють мету і специфіку журналістської діяльності, і мають свою певну позицію. Хотілось би відзначити, перш за все, роботи Василини Вдовиченко з Донецька, яка розглядала специфіку сучасної періодики для дітей на матеріалі дитячих журналів, а також Уляни Кім з Докучаєвська, яка бере участь в конкурсі вже третій рік поспіль, починаючи з дев’ятого класу, і кожного разу показує прогрес в оволодінні журналістикою та журналістикознавством. Відзначилася нова конкурсантка – Віолетта Шейченко з Костянтинівки. Ця дівчина не лише глибоко розкрила тему «Значення історичних рубрик у друкованих засобах масової інформації», але й сама активно виступає на сторінках міських видань, і представила свої численні публікації за минулий рік. Цікаві роботи були у Петра Зубара з Артемівська, Олексія Андросова з Маріуполя. Досить вагома робота у Наталі Усатенко з Горлівки, вона показала глибоке розуміння предмету і вміло представила свої дослідження. Дев’ятикласник Кирило Синенко з Докучаєвська вперше взяв участь у конкурсі, проте показав достойний результат.

Багато колишніх вихованців МАН стали студентами. Наприклад, Алла Барановська (кафедра журналістики, 2 курс, ДонНУ), Джаміля Гасанова (третьокурсниця тієї ж кафедри) та інші.

Я хочу сказати, що залучення старшокласників до участі у науково-дослідній роботі з вивчення журналістики має велике значення. Перш за все, допомагає пізнавати секрети професії, ознайомитися з серйозною теоретичною літературою, з численними першоджерелами, дослідити їх, і, звичайно, заявити про себе, як про перспективних серйозних дослідників. Адже кожен, хто дійшов до ІІ етапу, безумовно, має потенціал, якщо вони будуть продовжувати цю роботу, то попереду їх чекає хороше майбутнє.

- Розкажіть про Ваші враження від конкурсу та як Ви оцінюєте організацію його проведення?

- Раніше конкурс проводили управління освіти і науки Донецької ОДА та Обласний палац дитячої та юнацької творчості. Цього року вперше організацію конкурсу взяв на себе Комунальний позашкільний навчальний заклад «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді». Проходив конкурс у різних приміщеннях, наша секція працювала у ЗОШ №2 м. Донецька. Як я вже відзначав, приїхали вихованці Малої академії наук з різних міст і районів області. На жаль, маю зауважити, що далеко не всі міста і райони були представлені. Мабуть, це тому, що не скрізь приділяють належну увагу дітям, які цікавляться журналістикознавством, хочуть долучатися до роботи газет, радіо і телебачення. Як і раніше, право на участь у ІІ етапі конкурсу отримали вихованці Донецька, Маріуполя, Горлівки, Красного Лиману, Артемівська, Добропілля, Докучаєвська і Костянтинівки. Шкода, що цілий ряд таких великих міст, як Макіївка, Єнакієве, Торез, Шахтарськ, Красноармійськ, Сніжне, Дзержинськ, Краматорськ та інші не були представлені.

Що стосується організації, то, як на мій погляд, у попередні роки вона була кращою. Я не знаю, чим це пояснити, можливо, тим, що був створений спеціальний комунальний навчальний заклад, або ж тим, що у його нинішніх працівників бракує належного досвіду. З основних недоліків я б хотів відзначити відсутність чіткості в організації роботи представників цього закладу з членами журі, належного інформування і, пробачте, суто побутового питання. Діти приїхали на цілий день до обласного центру з найвіддаленіших куточків, тому можна було б організувати роботу шкільного буфету або забезпечити їх, бодай, бутербродами. Це діти, і в цей день вони сильно хвилюються. Я пам’ятаю випадок, коли кілька років тому дівчинка на конкурсі втратила свідомість внаслідок зайвих емоцій. Тому організатори зобов’язані подбати про дітей.

І ще одне зауваження. Ми, члени журі, порадили організаторам конкурсу провести навчання, інструктаж керівників позашкільних закладів у містах і районах, аби вони самі мали уявлення, що таке наукова робота, і правильно зорієнтували дітей. Адже саме вони мали розказати, допомогти дітям обрати тему, щоб вона відповідала специфіці професії. Але, на жаль, ціла низка тем були на межі соціології та журналістики, деякі – взагалі далекі від журналістики. І прикро, що діти постраждали, хоча сподівалися на певну оцінку своєї праці, а їх навіть на допустили до захисту, бо тема їх роботи не відповідала необхідним критеріям. Ці питання, безумовно, треба враховувати та починати роботу з керівниками зараз, на ІІ етапі, поки до третього ще далеко.

- Тобто, враження від конкурсу у Вас неоднозначні?

- Враження про організаційний бік ІІ етапу цього конкурсу у всіх членів журі нашої секції співпадає. Звичайно, учасників зустріли, розмістили. Проте, можна було й краще. Адже вдосконаленню немає меж. Можна було б запитати побажання і членів журі, і батьків, і керівників та врахувати їх. Багато батьків приїхали здалеку, вони теж переживали за своїх чад, і це нормальне явище. І про них треба було подбати, звернути увагу і на їх розташування, а не лише на те, як пройде захист та створити умови для цього.

Нагадуємо, що свою думку щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук висловив голова журі секції «Журналістика» Віктор Федорович Вовенко.

Тетяна Турко

«Діалог-Інформ»


Добавить комментарий

Защитный код
Обновить